Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryta pływalnia w Radziejowie

Redakcja
Kryta Pływalnia
Kryta Pływalnia Karol Szmagalski
Kryta pływalnia w Radziejowie wtopiła się w architekturę tego miasta, stanowi jego nierozerwaną część. Była to inwestycja o którą zabiegano przez lata. Od chwili jej uruchomienia mamy okazję systematycznie tu bywać.

Pieniądze wydane na sport i rekreację mieszkańców to pieniądze dobrze ulokowane .
Myślę, że rolą władz jest inwestowanie w jakość życia, a ta zwiększa się dzięki krytej pływalni. Powiatowi samorządowcy i obsługa basenu zachęcają, jak mogą i kogo mogą, do korzystania z pływalni. Na przestrzeni czasu od jej uruchomienia do chwili obecnej wiele się działo. Pływalnia oferuje nie tylko basen i zjeżdżalnie. Jest nauka pływania, zajęcia aquaaerobiku w wodzie i aerobiku na sucho, a także wiele cyklicznych imprez pływackich. Pływanie i zajęcia w wodzie, to jedna z najlepszych form rehabilitacji i odpoczynku. Jednocześnie ze wszystkich urządzeń na pływalni może korzystać około 70 osób. Szacuje się, że dziennie przychodzi tu około 250-300. O poszczególnych inicjatywach załogi pisałem wielokrotnie na tym portalu.
Osoby, które gościmy w Radziejowie i które były na krytej pływalni , wyrażają się o niej w samych superlatywach, a takie stwierdzenia nie są rzadkością :
 „ Jest tu świetnie, nowocześnie i tanio w porównaniu do cen gdzie indziej".
To dzięki krytej pływalni gościliśmy szpakowatego pana. Okazał się, że jest to znany nie tylko we Włocławku, ale w kraju i na świecie pan Leszek Kubicki. Wielokrotny medalista ogólnopolskich zawodów w triathlonie
A także tutaj:http://www.delfinekradziejow.za.pl
Większość takich pływalni w procesie inwestycyjnym jak i w toku eksploatacji krytej pływalni ma dylemat finansowy. Zastanawia się na odpowiedzią na pytanie. A czy pływalnia będzie opłacalna? Większość obiektów tego typu utrzymuje się z biletów wstępu i jest dotowana przez gminy. Jak to jest w Radziejowie?
Półtoraroczna pływalnia w Radziejowie nie przynosi zysków, wręcz przeciwnie. Utrzymanie krytej pływali jest drogie. Rocznie to wydatek około półtora miliona złotych. Pięćset tysięcy złotych przynosi sprzedaż biletów, karnetów i innych usług, których jest coraz więcej. Jak mówi Henryk Gapiński Starosta Powiatu, Starostwo musi dokładać ze skromnego budżetu prawie milion złotych, martwi się, jak utrzymać basen. Analizując wydatki przypomina, że najwięcej pieniędzy pochłaniają płace. Na basenie zatrudnionych jest 19 osób, są też stażyści. Sporo kosztuje energia elektryczna (rocznie 300 tys. złotych) oraz gaz do ogrzania wody i obiektu (ok. 200 tys. złotych). Do tego dochodzi woda i ścieki (60 tys. zł) oraz środki czystości i do uzdatniania wody, które co miesiąc pochłaniają 6 tys. złotych. Kosztuje też dozór techniczny. Starostwo płaci za niego około 5 tysięcy złotych. Ostatecznie kosztami obarczony jest tylko powiat.
Czy tak powinno być? Czy możemy to zmienić!
Niewątpliwie takie możliwości daje większe uczestnictwo mieszkańców Radziejowa i nie tylko we wszelkich inicjatywach oferowanych przez załogę krytej pływalni. Tylko zacznijmy korzystać z tego obiektu, na który czekaliśmy tyle lat, ale tu możliwości są ograniczone.
Uważam jednak, że gminy powinny partycypować w utrzymaniu tej powiatowej inwestycji. Można tu podać wiele przykładów takich działań z innych województw, gdzie gminy wspierają takie powiatowe obiekty, a mieszkańcy za okazaniem dowodu osobistego korzystają z basenu za darmo. W skład Powiatu wchodzi 7 prężnie rozwijających się jednostek administracyjnych: miasto Radziejów, miasto i gmina Piotrków Kujawski oraz 5 gmin wiejskich: Bytoń, Dobre, Osięciny, Radziejów i Topólka. Wydaje się, że jednostki te w trosce o rozwój sportu, rekreacji a przede wszystkim poprawę tężyzny fizycznej dzieci, młodzieży i mieszkańców swoich „Małych Ojczyzn" winny włączyć się partycypację części kosztów tego obiektu, jest to przecież wspólny interes. 
Każda z tych gmin ma swoich przedstawicieli w samorządzie powiatu, którzy we współdziałaniu z samorządami poszczególnych gmin powinni doprowadzić do podpisania umów o systematycznym udziale w partycypacji w kosztach utrzymania tego obiektu. Trzeba wrócić do wcześniejszych ustaleń przewidujących partycypację w kosztach utrzymania wspomnianych jednostek w kwocie ca 200 tys.zł.
Innym elementem zapewniającym systematyczny dopływ środków powinny być także umowy z większymi zakładami na tym terenie, które powinny rozważyć zakup karnetów dla swoich załóg. Warto wymienić choćby takie jak: POHZ Osięciny, „Lacpol" Piotrków Kujawski, „Angama" Dobre itp.
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryta pływalnia w Radziejowie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto