Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z niestrawnością?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Niestrawność potrafi dać się mocno we znaki. Dowiedz się, jak zwalczyć jej przykre objawy.

Odżywianie to temat, który coraz więcej osób traktuje po „macoszemu”. Tylko nieliczni dbają o jakość i regularność posiłków – częstszym zjawiskiem jest przypadkowy dobór kalorycznych dań i produktów o wątpliwej wartości odżywczej. Popularne przekąski i dania serwowane w sieciach fast food to bogate źródło tłuszczu, soli i cukru, nic więc dziwnego, że taka mieszanka może powodować przykre dolegliwości trawienne. Jak złagodzić objawy niestrawności?

Skąd bierze się niestrawność?

Problemy z trawieniem mogą stać się udziałem każdego z nas. Jakie są oznaki zaburzeń pracy układu pokarmowego? „Ból brzucha, zgaga, uczucie pieczenia, odbijanie się, dyskomfort po spożyciu posiłku to jedne z typowych objawów niestrawności”, mówi dietetyk Patrycja Sankowska. „Niestrawność możemy zatem nazwać zespołem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które mogą powstawać wskutek m.in. stresu, pośpiechu, palenia tytoniu oraz nieprawidłowego stylu życia. Najefektywniejsza metoda, która pozwala na pozbycie się niestrawności, to rozpoznanie jej przyczyny i podjęcie stosownych działań w kierunku jej zwalczania”, dodaje ekspert.

Jak pozbyć się niestrawności?

Do wystąpienia objawów niestrawności przyczyniają się: „przejadanie się, nieregularne posiłki, dieta obfita w żywność o wysokim stopniu przetworzenia, potrawy tłuste i smażone, szybkie tempo spożywania posiłków i siedzący tryb życia”, wylicza dietetyk Patrycja Sankowska. „To tylko niektóre z czynników wpływających na rozwój niestrawności. Zmiana nawyków żywieniowych może okazać się zbawienna w walce z niestrawnością. Najlepiej wyeliminować z jadłospisu produkty, po których narasta dyskomfort. Zalecane są posiłki lekkostrawne, gotowane lub pieczone. Poleca się wybierać żywność o niskim stopniu przetworzenia, niezawierającą konserwantów i sztucznych dodatków. Przy niestrawności poleca się pić małymi łykami wodę oraz różnego rodzaju mieszanki ziołowe. Proszę również pamiętać o ruchu, który jest skutecznym antidotum, gdyż wspomaga pracę przewodu pokarmowego”.

Dobre nawyki w walce z niestrawnością

Właściwy dobór produktów spożywczych i odpowiedni sposób ich przygotowania to połowa sukcesu, gdy zależy nam na złagodzeniu przykrych objawów niestrawności. Na tym jednak nie kończą się zalecenia żywieniowe – o czym jeszcze powinny pamiętać osoby, którym problemy trawienne nie są obce?
- Unikaj obfitych posiłków – niewielkie porcje jedzenia sycą równie skutecznie, a nie wywołują uczucia ciężkości.
- Jedz powoli – celebrowanie posiłków ma korzystny wpływ na cały organizm i samopoczucie.
- Odstaw napoje gazowane, które powodują wzdęcia i dyskomfort.
- Rzuć palenie – problem zgagi zniknie, a ryzyko zachorowania na raka płuc z czasem się zmniejszy.
- Zapoznaj się z metodami relaksacji – umiejętność radzenia sobie ze stresem jest obecnie na wagę złota. Rób to, co sprawia ci radość.

Niestrawność nie musi być twoim wiernym towarzyszem. Jeśli chcesz odzyskać dobre samopoczucie i pozbyć się na dobre problemów z trawieniem, zastanów się, jakie błędy żywieniowe popełniasz i wprowadź stosowne modyfikacje do sposobu odżywiania. Jeżeli perspektywa rozstania się z golonką i czekoladą wywołuje u ciebie popłoch, przypomnij sobie, jak czujesz się po tłustym i kalorycznym posiłku. Czy chwila przyjemności jest tego warta?

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto