Geoportal miasta Torunia

(© redakcja)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Serwis miejski Geoportal oferuje użytkownikom dostęp między innymi do map zasadniczych Torunia, które zawierają uzbrojenie podziemne infrastruktury technicznej. Jest to pierwszy takim portal wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego.

W odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. Specjaliści z wydziału Geodezji i Kartografii UMT ciągle pracują nad ulepszeniem Geoportalu tak, by był jak najbardziej użyteczny dla mieszkańców, a jednocześnie prosty w obsłudze także dla osób, które nie są zbyt biegłe w internetowych mapach.
Przeglądarka pozwala na ustalenie położenia obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo są na niej umieszczone zasięgi planów zagospodarowania przestrzennego oraz mapy tematyczne dotyczące struktury własności w Toruniu, klasyfikacji gleboznawczej, użytkowania terenu, wysokości budynków.
Teraz ponadto pojawiła się mapa zasadnicza miasta Torunia zawierająca uzbrojenie podziemne infrastruktury technicznej, tj. sieci wodociągowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne, gazowe, kanalizacyjne, telekomunikacyjne oraz warstwę osnowy geodezyjnej i rzeźby terenu. Na jednej z warstw mapy zasadniczej znajdują się uzgodnione przez Wydział Geodezji i Kartografii projekty sieci uzbrojenia podziemnego i naziemnego przeznaczonego do realizacji - zakładka ZUD.
Serwis pomaga torunianom przy wypełnianiu różnego rodzaju dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek). Przed powstaniem Geoportalu po tego typu informacje trzeba było udać się do Wydziału Geodezji i Kartografii. Teraz można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami są geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze.
Portal ma także kilkanaście różnych warstw z zakresu środowiska i zieleni (m.in. rozmieszczenie terenów rolniczych, rozmieszczenie ogródków działkowych, rozmieszczenie lasów, zieleni miejskiej urządzonej, istniejącej zabudowy mieszkaniowej itd.) . Są też na nim informacje dotyczące edukacji, m.in. rozmieszczenia budynków szkół i przedszkoli. Geoportal posłuży również jako platforma do przeprowadzenia innowacyjnych konsultacji społecznych nad rezultatami międzynarodowego projektu Euroscapes realizowanego przez Gminę Miasta Toruń w ramach unijnego programu Interreg IV C.
Jak najprościej korzystac z Geoportalu? Na stronie głównej, przy zakładce wyszukiwanie, klikamy strzałkę, wybieramy interesującą nieruchomość po adresie lub numerze działki, a następnie wciskamy odpowiednią interesującą nas mapę, np. mapę zasadniczą, mapę ewidencyjną. Po załadowaniu wybranej mapy, korzystając z zakładki „warstwy”, włączamy interesujące nas tematy.
Obecnie na Geoportalu istnieją 82 warstwy tematyczne, a niektóre z nich zawierają kilkanaście podwarstw wyświetlanych jednocześnie. W najbliższym czasie pojawi się zakładka dotycząca zabytków miasta Torunia, tj. położenie najważniejszych zabytków, położenie fortów, opis fortów, zasięg strefy UNESCO, itd..
Geoportal działa pod adresem internetowym http://mapa.um.torun.pl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!