Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z policjantami o świadomym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu

Redakcja
Lipnowscy policjanci gościli w Zespole Szkół w Kikole i Radomicach, gdzie prowadzili zajęcia z uczniami na temat świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. A wszystko za sprawą realizowanych przez te placówki projektów edukacyjnych w ramach obchodzonego w tym miesiącu Dnia Bezpiecznego Internetu.

Lipnowscy policjanci uczestniczyli w cyklu spotkań z dziećmi i młodzieżą w placówkach szkolnych w Kikole i Radomicach. Funkcjonariusze prowadzili zajęcia edukacyjne na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą nieostrożne i nieświadome korzystanie z Internetu. Wczoraj niemal każde dziecko w wieku szkolnym ma dostęp do Internetu za pośrednictwem komputera, a także innych urządzeń takich jak tablet czy smartfon i świetnie radzi sobie z ich obsługą. Z drugiej zaś strony, brak świadomości oraz doświadczenia, a także skłonność do eksperymentowania i łatwego nawiązywania kontaktów powodują, że jest to grupa wiekowa najbardziej narażona na niebezpieczeństwa w sieci. Dlatego policjanci instruowali jakich środków ostrożności przestrzegać, aby m.in. zminimalizować ryzyko narażenia się na przejawy wirtualnej cyberprzemocy, czyli takich zachowań, na skutek których użytkownik czuje się zagrożony, ośmieszony, wyrządzono mu szkodę majątkową lub osobistą.

Właśnie w tym kontekście funkcjonariusze tłumaczyli uczniom, jak bardzo ważne jest chronienie swoich haseł do logowania oraz danych osobowych. Policjanci uczulali, aby nie otwierać e-maili od nieznanych adresatów i nie używać linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (tzw. spamie). Mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron i programów, które nieświadomie zainstalowane mogą sparaliżować pracę komputera i wyciągnąć z niego poufne dane. Złośliwe oprogramowanie i wirusy mogą być również ukryte w plikach filmowych, graficznych czy muzycznych. Policjanci tłumaczyli, że komunikatory internetowe są bezpieczne wówczas, gdy rozmawiamy ze znanymi sobie osobami. W przypadku zawierania nowych znajomości nigdy nie mamy pewności czy po drugiej stronie ekranu jest rzeczywiście ta osoba, za którą się podaje, czy to jest faktycznie jej zdjęcie i jakie ma naprawdę wobec nas zamiary. Policjanci mówili także o bezprawnych zachowaniach, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z przestępstwem określanym jako stalking.

W spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół w Kikole uczestniczyła także Pani Anna Ziemińska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów, która mówiła o prawach konsumentów w sieci. Uczniowie tej placówki zaprezentowali bardzo pouczające i zarazem zabawne przedstawienie ukazujące „ciemne strony” Internetu. Podczas spotkania rozstrzygnięty został ogłoszony wcześniej konkurs z nagrodami na najciekawszy plakat pod hasłem „ Dekalog młodego internauty”. Edukacyjne pogadanki w tej placówce poprzedzone były udziałem uczniow w kursach internetowych na platformie e-learning kampanii „Dziecko w sieci”.

KPP w Lipnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto