Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rocznicę śmierci profesorów

UM Torunia
16 kwietnia 2014 r. minęła rocznica śmierci dwóch Honorowych Obywateli Torunia - prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa.

16 kwietnia 2014 r. minęła rocznica śmierci dwóch Honorowych Obywateli Torunia - prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa.

Obaj byli wybitnymi, znanymi i cenionymi w świecie naukowym profesorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia. Obaj odeszli 16 kwietnia - literaturoznawca prof. Artur Hutnikiewicz 9 lat temu - w 2005 roku, zaledwie dwa tygodnie po śmierci Papieża Jana Pawła II (również Honorowego Obywatela Torunia), natomiast historyk prof. Marian Biskup dwa lata temu – 16 kwietnia 2012 r. W rocznicę ich śmierci przedstawiciele miasta – zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba i wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Andrzej Jasiński – złożyli kwiaty na ich grobach na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego.

Urodzony we Lwowie w 1916 r. prof. Artur Hutnikiewicz mieszkał w Toruniu od 1946 r., kiedy objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble kariery uniwersyteckiej: doktoryzował się w 1948 r. rozprawą o twórczości Żeromskiego, w 1962 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1973 r. profesorem zwyczajnym. W latach 1956-58 był prodziekanem Wydziału Humanistycznego, do 1968 r. kierownikiem Katedry Literatury Polskiej XX w., następnie w latach 1973-86 kierownikiem Zakładu Historii Literatury Polskiej, a od 1980 r. do 1986 r. dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Naukowym w Toruniu. W swoim dorobku miał ponad 200 rozpraw i esejów, m.in. studium "Żeromski i naturalizm", rozprawę "Twórczość literacka Stefana Grabińskiego (1887-1936)", wielokrotnie wznawianą monografię "Stefan Żeromski" oraz kompendium wiedzy o literaturze XX w. "Od czystej formy do literatury faktu". Wykształcił w Toruniu 450 magistrów filologii polskiej, 12 doktorów i 8 doktorów habilitowanych. Jego nazwisko wymienił wśród najbardziej znaczących dla polskiej nauki Jan Paweł II podczas pobytu na toruńskim UMK w czerwcu 1999 r.

Natomiast prof. Marian Biskup pochodził z Inowrocławia, gdzie urodził się w 1922 r. Po wojnie na stałe zamieszkał w Toruniu. Jest autorem wielu książek i artykułów o historii Torunia i jego wybitnych mieszkańcach, przede wszystkim o Mikołaju Koperniku. Niestrudzony badacz materiałów źródłowych historii Pomorza, Zakonu Krzyżackiego i Torunia. Imponujący jest zakres jego działalności naukowej i redakcyjnej, m.in. kierowanie jednym z najlepszych periodyków historycznych w Polsce - "Zapiskami Historycznymi". Dzięki niemu powołano do życia m.in. Olimpiadę Historyczną. Jego życie i kariera zawodowa były nierozerwalnie związane z Toruniem. Studia magisterskie na UMK - 1949-52, nauczyciel w toruńskiej szkole średniej - 1947-51, przez 15 lat pracował na UMK - 1957-72, docent - 1958, prof. nadzwyczajny - 1961; prof. zwyczajny Zakładu Historii średniowiecznej. Od 1955 r. działał w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, w 1965 r. został sekretarzem generalnym TNT, w 1983 r. został wybrany prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W rocznicę śmierci profesorów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto