Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na modernizację przystani AZS w Toruniu

UM Torunia
Przystań AZS w Toruniu odzyska blask dzięki modernizacji i rozbudowie, jaką wykona miasto. Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn podpisali umowę użyczenia terenu przystani, 26 marca 2014 roku.

Przystań AZS w Toruniu odzyska blask dzięki modernizacji i rozbudowie, jaką wykona miasto. Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn podpisali umowę użyczenia terenu przystani, 26 marca 2014 roku.

- Ważne jest to, że dzięki wyremontowanej przystani ZAS powiększy się nie tylko wodna baza w Toruniu, ale będzie to też miejsce z którego skorzystają turyści przepływający przez nasze miastopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Zabiegamy o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dofinansowanie modernizacji obiektu.

Przystań Sportów Wodnych AZS UMK zlokalizowana jest przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu. W trosce o podniesienie standardu przystani i stworzenia odpowiednich warunków dla zawodników Akademickiego Związku Sportowego i uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, władze uniwersytetu oraz Torunia w oparciu o przyjęte wspólne stanowisko w sprawie modernizacji i rozbudowy obiektu, 26 marca 2014 r., podpisali umowę użyczenia, której przedmiotem jest przekazanie terenu przystani AZS przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (właściciela obiektu) w bezpłatne użyczenie na okres 25 lat Gminie Miasta Toruń.

- Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją dobrej współpracy między UMK a Toruniem – mówił rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn – Cieszy nas, że teren przystani AZS nabierze nowych walorów.

Obiekt przystani AZS jest podstawową  bazą szkoleniową dla jedynej w województwie kujawsko-pomorskim Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadzącej szkolenie w wioślarstwie. Od lat toruńscy uczniowie tejże szkoły będący jednocześnie zawodnikami Akademickiego Związku Sportowego UMK Toruń odnoszą sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych. Od 1992 roku zawodnicy AZS UMK Toruń reprezentują kraj w igrzyskach olimpijskich stanowiąc trzon kadry narodowej. To wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy w kategorii senior i junior. Największym osiągnięciem jest srebrny medal zdobyty przez Łukasza Pawłowskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r., w czwórce bez sternika wagi lekkiej.

AZS UMK Toruń to stowarzyszenie sportowe, które pod względem wyników sportowych plasuje się w pierwszej trójce klubów wioślarskich w Polsce, natomiast we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży za 2012 rok zajmuje trzecie miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, że wioślarstwo zostało zakwalifikowane przez Ministerstwo Sportu  i Turystyki do złotej kategorii dyscyplin sportowych stanowiących o sile polskiego sportu, konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu szkolenia toruńskich wioślarzy zapewniającego osiąganie najwyższych wyników sportowych w tej dyscyplinie.

Baza szkoleniowa, z której korzystają uczniowie SMS i zawodnicy AZS UMK Toruń wymaga dostosowania do obecnych standardów i wymagań jakie muszą spełniać tego typu obiekty. Zły stan techniczny budynku głównego oraz hangaru wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu. Wymiany wymagają wszystkie instalacje: elektryczna, sanitarna, wodnokanalizacyjna, centralnego ogrzewania. Budynek wymaga przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych: docieplenia, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz poprawy estetyki zewnętrznej obiektu tj. wykonanie elewacji. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie prac związanych z rozbudową hangaru oraz dostosowaniem części obiektu do pełnienia funkcji obsługi „toruńskiej mariny”, wykorzystywanej przez żeglarzy pływających po Wiśle. W ramach kompleksowej modernizacji należy także zadbać o zagospodarowanie zewnętrzne terenu, a głównym celem koncepcji projektu jest poprawa stanu technicznego i funkcjonalnego przystani sportów wodnych i stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia szkolenia specjalistycznego w wioślarstwie dla uczniów SMS i zawodników AZS UMK Toruń.

Ze względu na funkcję przystani obiekt został uznany przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich jako strategiczny dla rozwoju wioślarstwa w Polsce otrzymując pisemną rekomendacją Zarządu PZTW skierowaną do Ministra Sportu i Turystyki, popierającą ujęcie inwestycji w programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W oparciu o porozumieniem pomiędzy inwestorem a PZTW przystań będzie ważnym ośrodkiem szkolenia centralnego i wojewódzkiego w tej dyscyplinie.

Przewidywany koszt całkowity inwestycji przeznaczonej do realizacji w latach 2014 -2015 szacowany jest na ok. 4 mln zł z czego 2 mln zł stara się pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Nowoczesny i zmodernizowany w przyszłości obiekt niewątpliwie wpłynie na jakość szkolenia uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, którzy wspólnie z Akademickim Klubem Sportowym UMK Toruń realizują programy szkolenia sportowego na etapie ukierunkowanym w gimnazjum oraz specjalistycznym w szkołach ponadgimnazjalnych. Ponadto wysoki standard bazy treningowej przyczyni się do osiągania wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym zawodników AZS UMK Toruń. 

Przystań Sportów Wodnych po modernizacji będzie także znakomitym miejscem rekreacji mieszkańców Torunia oraz bazą dla żeglarzy pływających po Wiśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa na modernizację przystani AZS w Toruniu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto