18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Szczepana po remoncie

UM Torunia
Zakończył się kapitalny remont ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Szczepana w Toruniu.

Zakończył się kapitalny remont ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Szczepana w Toruniu.

W niedzielę, 13 kwietnia 2014 r. odbyła się uroczystość rekonsekracji zabytkowej świątyni, połączona z obchodami 110-lecia jej istnienia. Msze koncelebrował proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Jerzy Molin, a kazanie wygłosił ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz.  W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu miasta i województwa, które wsparły odnowę zabytku.

Świątynia u zbiegu Wałów gen. Sikorskiego i ulicy Prostej, położona na podmokłym gruncie, w sąsiedztwie ruchliwych arterii komunikacyjnych, od lat zmagała się z problemem pękających ścian i sklepień. Zima na elewacjach kościoła był widoczny zamróz. Z pomocą funduszy unijnych zabytek przeszedł remont kapitalny. Zdemontowano niemal całe jego wyposażenie, skuto część tynków i rozebrano duże fragmenty podłóg. Obiekt został osuszony i odgrzybiony, sklepienia przewiązane, a powstałe spękania ścian i sklepień – zlikwidowane. Została też wykonana izolacja pozioma kościoła, która ma zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody. Wykonawcą tych prac była firma Solbud. Odrestaurowano też 13-głosowe organy kościelne.

Fundusze na remont kościoła pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 (w ramach Osi priorytetowej 7. Wspieranie przemian w miastach i na obszarach wymagających odnowy, działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast). Renowację świątyni wsparła też Gmina Miasta Toruń przekazując - w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015 - 30 tys. zł na konserwację cennego obrazu "Adoracja Baranka"**z XVII w**. Malowidło na desce, nawiązujące do tekstu z Apokalipsy św. Jana, znajdowało się wcześniej w kościele Św. Trójcy na Rynku Nowomiejskim, a na samym początku (w XVII w.) służyło jako obraz ołtarzowy w nieistniejącym kościółku Św. Katarzyny.

                                                                              Fot. Jacek Smarz

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. Dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m jest zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Przekazany następnie parafii ewangelicko-augsburskiej, został odrestaurowany i ponownie poświęcony 26 sierpnia 1945 r. We wnętrzu, prócz wspomnianego już obrazu Adoracja Baranka z początku XVII w., na uwagę zasługuje interesujący zespół witraży z początku XX w., wykonany przez firmę Seilera z Wrocławia. Są wśród nich witraże fundowane przez członków parafii, a także przez toruński magistrat z początku minionego wieku - jeden z witraży posiada w rozecie piękny herb Torunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół św. Szczepana po remoncie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto