Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aquapark w Chełmie. Jest już pozwolenie na budowę

UM Chełm (opr. KS)
Aquapark w Chełmie - wizualizacja
Aquapark w Chełmie - wizualizacja wizualizacja
Miasto dysponuje już pozwoleniem na budowę Centrum Sportów Wodnych. Wyceniana na około 37 mln złotych inwestycja jest już pod względem projektowym gotowa. Wiemy zatem jak wyglądać może pierwszy w województwie i jeden z najnowocześniejszych w tej części Polski aquaparków.

Aquapark w Chełmie. Jak zbudują obiekt?
Teraz miejską spółkę – Chełmski Park Wodny i Targowiska – czeka decyzja o sposobie finansowania i poszukiwanie wykonawcy. – Jednym ze sposobów jakie bierzemy pod uwagę jest emisja obligacji. Rozpoczęliśmy już procedurę związaną z zaproszeniem instytucji finansowych dla składania ofert – wyjaśnia prezes spółki, Zbigniew Mazurek. – Przygotowujemy także niezbędny do dalszych działań tzw. biznesplan oraz szykujemy przetarg na wyłonienie zastępczego inwestora, który przeprowadzi proces inwestycyjny.

Miejska spółka już pracuje nad wstępnym programem marketingowym. Chodzi o szereg działań, które podejmować będzie CSW celem przyciągnięcia klientów. – W pierwszej kolejności opracujemy ogólne zasady dotyczące przewidywanych cen, zniżek, programów lojalnościowych i innych zachęt. Chociaż budowa się jeszcze nawet nie rozpoczęła, otrzymuje już pytania np. od szkół z terenu województwa czy będą organizowane grupowe zajęcia dla uczniów. Zainteresowanie wykazali też przedstawiciele miast partnerskich z Ukrainy, którzy twierdzą, iż chełmskie centrum przyciągnie wielu klientów zza wschodniej granicy – mówi Mazurek.

Przy pełnym obłożeniu obiektu ( z uwzględnieniem m.in. kręgielni, fitness, solarium, siłowni, sal do squasha) będzie mogło w nim przebywać jednocześnie do 427 osób. Godziny otwarcia, zgodnie z opisem technicznym, przewidziano od 6 do 22. W chełmskim CSW pracę powinno znaleźć około 35 osób. Najpierw jednak obiekt musi powstać.

Aquapark w Chełmie - co będzie w obiekcie?

Bryła budynku została zaprojektowana w oparciu o lokalne uwarunkowania geologiczne. Do głównego holu, dostaniemy się przez przeszklone, wysokie na trzy kondygnacje, wejście zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulicy Lubelskiej i Trubakowskiej. Strefa wejściowa została tak zaprojektowana, aby komunikować ze sobą wszelkie pozostałe strefy aquaparku oraz umożliwić dostęp do planowanej obok CSW galerii handlowej. Ozdobą pierwszego pomieszczenia jakie zobaczą klienci aquaparku będzie wysokie akwarium. Z holu do planowanej w przyszłości galerii handlowej przedostaniemy się pasażem, przy którym umieszczona zostanie czterotorowa kręgielnia z dostępem do kawiarni oraz inne pomieszczenia przeznaczone na usługi komercyjne jak np. solarium lub sklepiki sportowe. Z głównego holu dostaniemy się także do strefy sportowej z trzema salami do squasha.

Kasy biletowe, obsługujące system znaczników magnetycznych - „zegarków”, na sale basenowe oraz do strefy sauny znajdować się mają na I piętrze. Tam też ma się znaleźć przeszklenie umożliwiające wgląd do wnętrza hal basenowych. Po przeciwnej stronie tarasu holu wejściowego odnajdziemy wejście do części gastronomicznej oraz do strefy fitness. Przemieszczanie się po kondygnacjach CSW umożliwią ozdobne schody oraz przeszklona winda.
W chełmskim aquaparku znajdą się cztery zespoły szatniowe (odpowiednio do strefy basenu rekreacyjnego, basenów sportowych, strefy saun oraz innych obiektów sportowych) wyposażone w kabiny przebieralni, szafki, natryski i wc. Wśród nich znajdą się również szatnie rodzinne, przeznaczone dla osób z małymi dziećmi oraz szatnie dla osób niepełnosprawnych.

Aquapark w Chełmie - baseny

W kompleksie do dyspozycji będziemy mieli kilka basenów: W strefie sportowej znajdzie się tzw. basen rozgrzewkowy i do nauki pływania o powierzchni około 100 mkw. Obok niego zaprojektowany został główny basen sportowy o głębokości od 1.35 do 1.80 metra oraz wymiarach 25 na 12,5 m. Obie niecki powinny zostać wyposażone w tuleje z jednym podnośnikiem samobieżnym dla osób niepełnosprawnych.

Aquapark w Chełmie - strefa relaksu oraz zjeżdżalnie
Strefa sportowa i strefa rekreacyjne stanowić mają dwa niezależne obszary. Hala basenów rekreacyjnych składać się ma z dwóch poziomów, na których znajdą się m.in. kładki, wyspa, taras słoneczny i antresola. W projekt wkomponowano również punkty widokowe. Teren wokół niecek basenowych zagospodarowany zostanie swoistą plażą z miejscem na ustawienie leżaków, lub też stolików gastronomii. Niecki basenów będą podświetlane. Znajdą się w nich liczne atrakcje, m.in.: rwąca rzeka w kształcie litery 8 o różnych nurtach, podwodny gejzer, ścianka wspinaczkowa ozdobiona herbem miasta, tor ruchomych kamieni, huśtawka wodna, 8 sztuk wodnych masaży, leżanki z hydromasażem, ciepłe ławy w formie aranżacji, cztery jacuzzi oraz cztery zjeżdżalnie (rurową wewnętrzną, wieloosobową rodzinną i 2 zjeżdżalnie zewnętrzne). Obiekt dysponować ma aż czterema zjeżdżalniami. Dwie z nich zaprojektowano jako zewnętrze. Zjeżdżalnie o długości ślizgu około 83 i 86 metrów znajdą się od południowej strony budynku – zobaczyć je będzie można od parkingu. Na najniższym poziomie zlokalizowano wanny hamowne, a na znajdujących się nad nimi antresolach - podesty startowe.

Aquapark w Chełmie - wodne kino
Kolejną atrakcją ma być wodne kino. Ekran projekcyjny wyświetlający animacje bądź krótkie filmy tematyczne zostanie skierowany w stronę leżanek z masażem. Hala basenowa od południowej strony wyposażona powinna być także w zewnętrzny taras słoneczny z leżakami.

Aquapark w Chełmie - kącik dla dzieci

Dla najmłodszych użytkowników aquaparku wydzielono strefę brodzików. Obszar ten stanowi basen o nieregularnym kształcie i różnych głębokościach wyposażony w liczne atrakcje wodne do interaktywnych zabaw, np.: wysepka wodna z armatką, zjeżdżalnia typu słonik, wodospad, fontanna. Strefę dla dzieci uzupełnia taras dla rodziców z leżankami. Jest też punkt sanitarny z pomieszczeniem do przewijania niemowląt.

Aquapark w Chełmie - gastronomia i kompleks saunowy

W aquaparku znajdzie się również miejsce na strefę gastronomi położoną od strony ul. Trubakowskiej. Kolejną atrakcją będzie strefa saun. Przedostać się tam będziemy mogli z głównego holu lub od strony hali basenów rekreacyjnych. Kompleks saunowy składać się ma z baru z pijalnią soków, przestrzenią konsumpcyjną, leżakami wypoczynkowymi z panoramą na halę basenów sportowych, strefą relaksu i lektury. Do dyspozycji gości będzie kilka rodzajów saun: parowe, fińskie i sauna typu ruska bania. Przewidziano również: grotę lodową, grotę z wiaderkiem Kneippa, maszynę z kruszonym lodem do nacierania, baseny do zanurzeń z zimną wodą oraz prysznice.

Ostatnia - II kondygnacja budynku - pomieści centrum aktywnego wypoczynku, tj. fitness oraz siłownię. W obiekcie znajdzie się szereg innych pomieszczeń technicznych, gospodarczych i dla administracji centrum.

– To jeden z najciekawszych architektonicznie budynków w regionie, a zarazem profesjonalne centrum rekreacji wodnej, z którego korzystać na co dzień będą mieszkańcy Chełma. Natomiast z uwagi na jego atrakcyjność oraz brak podobnych obiektów w makroregionie, przyciągnie zapewne także wielu gości z innych miast województwa – przekonuje prezydent Chełma Agata Fisz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto