18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Główny w Toruniu jest już własnością miasta

tom
Dworzec Główny w Toruniu
Dworzec Główny w Toruniu UM Torunia
Dworzec Główny w Toruniu jest już własnością miasta. Obiekty dworca kolejowego przejęły w piątek z rąk PKP władze Torunia. W ciągu dwóch lat zostaną gruntownie zmodernizowane, pojawią się m.in. nowe poczekalnie, windy, schody ruchome, przejście podziemne, duży parking i hostel.

Dworzec Główny w Toruniu jest już własnością miasta

"To prawdziwie historyczna chwila, gdyż przejmujemy fragment historii miasta. Główny budynek dworca wybudowano dokładnie 140 lat temu i od tego czasu pokolenia zarówno torunian, jak i osób odwiedzających Toruń, widzą miasto przez pryzmat tego obiektu" - przypomniał w piątek Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Jak zaznaczył, miasto musi uporać się z rewitalizacją w ciągu dwóch lat, by skorzystać z funduszy unijnych na ten cel. Prace trzeba przy tym prowadzić tak, by obiekt zachował pełną wartość historyczną.

"Jest to jak dotąd największy dworzec w Polsce przekazywany przez PKP samorządowi, a przekazaliśmy ich już 84. Ten jest najważniejszy, najpiękniejszy i historyczny" - powiedział podczas podpisywania protokołu przekazania dworca Tomasz Czabański, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku.

Położony na lewym brzegu Wisły dworzec należał dotychczas do PKP. W grudniu 2012 r. miasto wystąpiło z wnioskiem o nieodpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz praw z nim związanych, gdyż pojawiła się szansa na rewitalizację dworca w ramach projektu tworzenia w Kujawsko-Pomorskiem kolei aglomeracyjnej "BiT City".

Miasto nieodpłatnie otrzymało prawa użytkowania wieczystego budynku stacyjnego dworca Toruń Główny, budynku centrali telefonicznej, szaletu publicznego i budynku administracyjnego. Wartość rynkowa całości została ustalona przez biegłego na 4,13 mln zł netto.

Wszystko, co na stacji Toruń Główny jest związane z ruchem pociągów, pozostało w gestii PKP. Zgodnie z rozstrzygniętym w ubiegłym roku przetargiem rewitalizacja dworca będzie kosztowała 43,5 mln zł, z czego prawie 69 proc. zostanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Prace budowlane mają się zakończyć pod koniec lipca 2015 r.

Według projektu wygląd zewnętrzny dworca nie zmieni się, natomiast budynek zostanie zrewitalizowany, a wnętrza przebudowane. Prace mają się rozpocząć w pomieszczeniach dawniej zajmowanych przez dworcową pocztę, gdzie docelowo mają się przenieść biura spółek kolejowych.

Dworzec Główny w Toruniu jest już własnością miasta

Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Podgórz. W podziemiach będą się także mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe.

Do hali dworcowej będą prowadzić ruchome schody i winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.

Na terenie dworca działał będzie internetowy hot spot, znajdą się tam przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto