Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąb Pamięci, tablice i debata o patriotyzmie w III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Przy III LO rośnie dąb, który w 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, posadziła młodzież pobliskiej szkoły. Teraz obok niego stanęły tablice edukacyjne przypominające o historii tego miejsca. Spotkanie w III LO z okazji odsłonięcia tablic było okazją do debaty na temat patriotyzmu.

Wykopaliska prowadzone przed budową hali sportowej Kujawianka przy III LO sprawiły, że odkryto w tym miejscu pozostałości sprzed ponad 3 tysięcy lat. Archeolog inowrocławskiego muzeum Marcin Woźniak natrafił m. in.na czaszkę o kultowym znaczeniu dla ówczesnych mieszkańców tych ziem.

- Prawdopodobnie stała tu podobna osada do tej, która znajduje się w Biskupinie - mówił Łukasz Oliwkowski, nauczyciel Królówki i jeden z inicjatorów upamiętnienia historii związanej z posadzeniem Dębu Pamięci i odkryciami archeologicznymi.

- Osoby, które wówczas uczestniczyły w tym wydarzeniu, miały pewnie nadzieję, że polska niepodległość będzie rosła tak jak siła tego dębu. Nikt nie przewidywał wówczas, że 11 lat później nastąpi hekatomba w postaci drugiej wojny światowej, że budynek szkolny stanie się na pewien czas siedzibą rejencji władz nazistowskich, a macewy z cmentarza żydowskiego posłużą, jako budulec, do stworzenia chodnika hańby przed szkołą - przypominał podczas uroczystości Łukasz Oliwkowski.

Tablice edukacyjne wykonał znany janikowski rzeźbiarz Roman Kiełb. Po ich odsłonięciu w auli odbyła się debata na temat patriotyzmu. W dyskusji udział wzięli: nauczycielka szkoły muzycznej Maria Nowosad, dr hab. Tomasz Łaszkiewicz, prof. IH PAN Tomasz Łaszkiewicz, opiekun Saloniku Literacko-Artystycznego Bartosz Wiśniewski i redaktor naczelny portalu ki24.info Mirosław Amonowicz.

Uczestnicy debaty prowadzili dyskusję na temat "Patriotyzm: jedna historia - inna teoria?". Poruszali m. in. kwestie dotyczące współczesnego podejścia do patriotyzmu młodzieży, rozumienia patriotyzmu jako przywiązania do domu i ziemi, walki za ojczyznę, szacunku dla wyznawanych od lat przez Polaków wartości i zwyczajów. W debacie uczestniczyła również młodzież, która zadawała pytania. Na zakończenie dyrektor szkoły Krzysztof Nowicki uhonorował uczniów, którzy najbardziej zaangażowali się w działania związane z projektem ministerialnym Niepodległa.

Uroczystość zwieńczył poczęstunek i tort w biało - czerwonych barwach.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto