Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukrzyca ma ścisły związek z nadwagą, niezdrowym odżywianiem i brakiem fizycznej aktywności

ml (aip)
Glukometr, taki jak ten prezentowany na zdjęciu, to urządzenie dobrze znane każdemu "cukrzykowi". Służy do szybkiego i precyzyjnego pomiaru odczytu poziomu cukru we krwi.
Glukometr, taki jak ten prezentowany na zdjęciu, to urządzenie dobrze znane każdemu "cukrzykowi". Służy do szybkiego i precyzyjnego pomiaru odczytu poziomu cukru we krwi. Archiwum
Osób cierpiących na cukrzycę jest coraz więcej. Choroba nie zawsze daje specyficzne objawy. Bardzo groźne są powikłania. Trzeba się badać.

Pacjent idzie do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Badają mu m.in. poziom cukru. Okazuje się, że ma cukrzycę. Choroba często bywa wykrywana przypadkowo. Nie wiadomo, ile dokładnie osób ją ma, tylko, ile się leczy.

Minimum 3x30

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której w dużej mierze można zapobiegać. Rozwija się, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystywać wytworzonej insuliny, co prowadzi do podwyższonego stężenia glukozy we krwi (hiperglikemia). Może to prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek, amputacji kończyn, nawet śmierci. Wiele osób ma cukrzycę, ale o tym nie wie.

- Nie ma precyzyjnych danych, ile osób w Polsce choruje na cukrzycę. Leczy się 2-2,5 miliona, z czego ponad 600 tysięcy insuliną. Problemem jest ogromna z całą pewnością liczba niezdiagnozwanych. Może ich być 1-1,5 miliona - tłumaczy dr Sławomir Badurek, diabetolog z Oddziału Klinicznego Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.- Wszystkie osoby otyłe należy traktować jako szczególnie zagrożone rozwojem cukrzycy. Dlatego wskazana jest systematyczna aktywność fizyczna. Warto zapamiętać prostą regułę 3x30, czyli trzy razy w tygodniu po pół godziny, ale jest to absolutne minimum.

Jak podkreśla dr Badurek, kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta. Tymczasem żywność oferowana w sklepach, to nie tylko zbyt duża ilość kalorii, ale i zawarte w niej wiele szkodliwych dla zdrowia substancji, których zadaniem jest poprawa wyglądu, trwałości produktów i ich smaku.

- Dlatego namawiam swoich pacjentów do samodzielnego przyrządzania posiłków w oparciu o proste, nieprzetworzone produkty kupowane z rozmysłem - dodaje dr Badurek.

W Toruniu kilkanaście poradni diabetologicznych ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wszędzie są kolejki.

W Wojewódzkim Centrum Diabetologii w Toruniu przyjmują średnio 60 pacjentów dziennie. Miesięcznie - ok. 800 osób. Jeśli ktoś musi być przyjęty w trybie pilnym, nie czeka. Tzw. pacjenci pierwszorazowi - mają kolejkę trzymiesięczną. Pacjenci są w wieku od 18 roku życia do 97 lat. Dzieci i młodzież leczą się w szpitalu dziecięcym na osiedlu Na Skarpie.

Nie ma objawów

Zachorować na cukrzycę można w każdym wieku. Dodatkowym czynnikiem ryzyka przy cukrzycy jest przewlekły stres. Coraz częściej zdarza się, że chory nie ma żadnych niepokojących objawów, a poziom cukru bardzo wysoki. Dlatego nie warto czekać, aż wystąpią symptomy choroby, tylko profilaktycznie się zbadać pod tym kątem. - Można po prostu podejść do jakiegoś gabinetu i zbadać sobie poziom cukru - radzi Grażyna Dudek, pielęgniarka zabiegowa w WCD.

Chory na cukrzycę nie musi być wcale pod opieką poradni diabetologicznej. Gdy choroba jest opanowana, może leczyć się u lekarza pierwszego kontaktu.

Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę. Chorzy z cukrzycą nr 2 mogą przyjmować leki doustne, ale też w ich przypadku może być konieczne podawanie insuliny. Chorzy powinni przechodzić regularne badania kontrolne w kierunku retinopatii, objawów chorób nerek, stóp, kontrolować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Zalecana jest samokontrola poziomu glukozy we krwi.

Warto wiedzieć
Jaka to choroba?

- W Europejskim Regionie WHO żyje ok. 64 mln osób z cukrzycą
- W tym jest 33 mln kobiet i 31 mln mężczyzn

Istnieją trzy typy cukrzycy. W cukrzycy typu 1 organizm nie wytwarza własnej insuliny. Wśród objawów jest wielomocz, nadmierne pragnienie, stałe uczucie głodu, utrata masy ciała, zaburzenia widzenia i uczucie zmęczenia

Cukrzyca typu 2 rozwija się wskutek nieprawidłowej gospodarki insulinowej organizmu. Stanowi 90 proc. przypadków cukrzycy i w dużej mierze można jej zapobiegać. Częstotliwość jej występowania gwałtownie rośnie, coraz częściej obserwowana jest u dzieci

Trzeci typ to cukrzyca ciążowa.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto