Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z pocztą całodobową w Toruniu? Politycy w akcji

szys
W sprawie toruńskiej poczty całodobowej interweniował wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek (PiS), który w poniedziałek rano pojechał do Bydgoszczy i spotkał się z Karolem Górskim, dyrektorem regionalnym Poczty Polskiej. Są szanse na to, że poczta przy Piekarach w Toruniu będzie czynna przez całą dobę.

- Likwidacja poczty całodobowej w Toruniu i Włocławku oznacza, że dostępu do jej usług zostanie pozbawionych ponad milion mieszkańców - mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek (PiS). - Sam jestem adwokatem i często z poczty korzystam, również tej całodobowej. Zdarzają się sytuacje, w których dostęp do całodobowego okienka pocztowego jest sprawą życia.

Jak pisaliśmy w "Nowościach", Poczta Polska ma zamiar od 1 kwietnia zamykać swój główny urząd w dni robocze już o godz. 21. W odpowiedzi na wysłane przez nas pytania, pracownicy Biura Prasowego Poczty Polskiej odpisali w piątek, że decyzja władz firmy została poprzedzona analizą zapotrzebowania na usługi.

- Poczta Polska jest operatorem narodowym, powinna więc brać pod uwagę argumenty nie tylko ekonomiczne - mówi Michał Jakubaszek, który w poniedziałek rano spotkał się z Karolem Górskim, dyrektorem regionalnym PP w Bydgoszczy. - Są szanse na to, że poczta całodobowa w Toruniu zostanie - dodaje Jakubaszek.

Wyrok na toruński oddział całodobowy władze Poczty Polskiej wydały także pięć lat temu. Wtedy również spotkało się to z ogromną falą protestów, po których operator od swoich planów odstąpił.

Bój o pozostawienie całodobowej poczty w Toruniu zapowiadają także toruńscy radni PO.

- Ze zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy informację dotyczącą likwidacji całodobowej placówki Poczty Polskiej
w naszym mieście. Jako radni Rady Miasta Torunia dołożymy wszelkich starań aby ta zła decyzja została cofnięta - piszą w piśmie do redakcji "Nowości". - W Toruniu funkcjonują liczne kancelarie prawne oraz podmioty gospodarcze, które w swojej pracy korzystają z usług tego punktu. Toruń jako stolica województwa kujawsko-pomorskiego liczący kilkaset tysięcy mieszkańców
z pewnością zasługuje na utrzymanie całodobowej placówki pocztowej.

W sprawę zaangażował się także poseł PO Arkadiusz Myrcha. Polityk wystąpił z poselską interpelacją oraz skierował specjalne pismo do Dyrektora Regionalnego Poczty Polskiej Karola Górskiego. Na ten temat przeczytasz na kolejnej stronie.

"Toruń, dnia 06 marca 2017 roku

Dyrektor Regionalny Poczty Polskiej
Karol Górski

W dniu 5 marca 2017 roku na drzwiach toruńskiej placówki Urzędu Pocztowego przy Rynku Staromiejskim pojawiła się informacja o  zmianie organizacji czasu pracy. Dotychczas placówka działała całodobowo. W związku z zaplanowanymi zmianami Urząd Pocztowy od
1 kwietnia 2017 w dni robocze funkcjonować będzie do godziny 21:00. W soboty czas pracy Urzędu zostanie skrócony do godziny 20:00, a w niedzielę do 15:00. To już kolejne działania z państwa strony dążące do zamknięcia poczty działającej całodobowo w Toruniu, z której korzysta wiele kancelarii prawnych i podmiotów gospodarczych. W związku z tym jestem zaniepokojony zaplanowanymi zmianami.

Nie podlega wątpliwościom fakt, iż w mieście wojewódzkim powinna działać przynajmniej jedna placówka Urzędu Pocztowego funkcjonująca całodobowo. Uregulowane zostało to również w Regulaminie Świadczenia Usług Pocztowych, który jest załącznikiem do Uchwały Zarządu Poczty Polskiej. Z dokumentu wynika, że w miastach wojewódzkich konieczne jest funkcjonowanie przynajmniej jednej poczty funkcjonującej całodobowo. Sprzeciw wśród lokalnego społeczeństwa wzbudza również zaproponowane rozwiązanie korzystania z placówki Urzędu Pocztowego w Bydgoszczy, ponieważ może to znacząco wpłynąć na czas wysyłki dokumentów.

Dla wielu podmiotów gospodarczych i kancelarii prawnych termin wysyłki pism jest bardzo istotny.
Niepokoi mnie fakt, iż to właśnie w Toruniu zaplanowano skrócenie czasu pracy Urzędu Pocztowego. Pragnę rozwiać wątpliwości czy Toruń to jedyne miasto, w którym zaplanowano zamknięcie placówki pocztowej czynnej całodobowo czy jest to dopiero początek działań ograniczania funkcjonowania Urzędów Pocztowych na większą skalę. Skrócenie czasu pracy Urzędu Pocztowego w Toruniu może również odbić się negatywnym skutkiem na urzędnikach. Ich czas pracy zostanie skrócony, a co za tym idzie większość stanowisk może być zagrożona.

Sprzeciw wywołuje również informacja zamieszczona na drzwiach urzędu, dotycząca wydłużonego czasu pracy placówki we Włocławku w okresie zakończenia terminu rozliczenia deklaracji podatkowych tj. 29 i 30 marca. Dlaczego w tym terminie w wydłużonym czasie pracy została pominięta placówka w Toruniu?
Zamknięcie całodobowego Urzędu Poczty na Rynku Staromiejskim jest zarówno dla przedstawicieli lokalnych władz jak i dla mieszkańców zaskoczeniem. Zadajemy sobie pytanie kto bezpośrednio zainicjował zmiany? Czy decyzję tę wydała Dyrekcja regionalna Poczty Polskiej w Bydgoszczy czy Minister Infrastruktury i Budownictwa Pan Andrzej Adamczyk?

Z poważaniem
Arkadiusz Myrcha
Poseł na Sejm RP"

Treść interpelacji poselskiej na kolejnej stronie:

"Minister Infrastruktury i Budownictwa

Interpelacja

Interpelacja w sprawie zmiany organizacji pracy Urzędu Pocztowego Toruń 1 z siedzibą przy ul. Rynek Staromiejski 15 w Toruniu Szanowny Panie Ministrze,

W dniu 5 marca 2017 roku na drzwiach toruńskiej placówki Urzędu Pocztowego przy Rynku Staromiejskim pojawiła się informacja o  zmianie organizacji czasu pracy. Dotychczas placówka działała całodobowo. W związku z zaplanowanymi zmianami Urząd Pocztowy od
1 kwietnia 2017 w dni robocze funkcjonować będzie do godziny 21:00. W soboty czas pracy Urzędu zostanie skrócony do godziny 20:00, a w niedzielę do 15:00.

To już kolejne działania dążące do zamknięcia poczty działającej całodobowo w Toruniu, z której korzysta wiele kancelarii prawnych i podmiotów gospodarczych. W związku z tym jesteśmy zaniepokojeni zaplanowanymi zmianami. Nie podlega wątpliwościom fakt, iż w mieście wojewódzkim powinna działać przynajmniej jedna placówka Urzędu Pocztowego funkcjonująca całodobowo. Dla wielu podmiotów gospodarczych termin wysyłki pism jest bardzo istotny.  Sprzeciw wśród lokalnego społeczeństwa wzbudza również zaproponowane rozwiązanie korzystania z placówki Urzędu Pocztowego w Bydgoszczy, ponieważ może to znacząco wpłynąć na czas wysyłki dokumentów.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1.  Dlaczego to właśnie w Toruniu zaplanowano skrócenie czasu pracy Urzędu Pocztowego, z którego korzysta wielu przedsiębiorców ?
2. Czy Toruń to jedyne miasto, w którym zaplanowano zamknięcie placówki pocztowej funkcjonującej całodobowo czy jest to początek działań ograniczania funkcjonowania Urzędów Pocztowych na większą skalę?
3. Kto zainicjował zamknięcie całodobowego Urzędu Pocztowego w Toruniu ? Dyrektor Regionalny Poczty Polskiej Pan Karol Górski czy  Minister Infrastruktury i Budownictwa Pan Andrzej Adamczyk?
4. Czy zaszły jakieś zmiany w Regulaminie świadczenia usług pocztowych, który jest załącznikiem do Uchwały Zarządu Poczty Polskiej? Z dokumentu wynika, że w miastach wojewódzkich konieczne jest funkcjonowanie przynajmniej jednej poczty funkcjonującej całodobowo.
5. Czy w związku z planowanym skróceniem czasu pracy placówki zagrożone są miejsca pracy urzędników ?
6. Dlaczego w okresie zakończenia terminu rozliczania deklaracji podatkowych tj. 29 i 30 kwietnia w przeciwieństwie do Włocławka, Toruń nie został uwzględniony w wydłużonym czasie pracy placówki Urzędu Pocztowego?

Z poważaniem
Arkadiusz Myrcha
Poseł na Sejm RP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto