Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cadillac Piłsudskiego do zobaczenia 11 listopada [FOTO]

Karolina Kowalska
Cadillac Piłsudskiego do zobaczenia w Pałacu Prezydenckim będzie 11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości wszyscy chętni będą mogli zobaczyć Pałac Prezydencki, Sejm i Senat. Atrakcją dla zwiedzających siedzibę prezydenta będzie odrestaurowany Cadillac marszałka Józefa Piłsudskiego.

Źródło: TVN24/x-news

Cadillac Piłsudskiego do zobaczenia 11 listopada

- Wspólnie mogliśmy przywrócić do życia nie tylko zabytek kultury materialnej ale także pamiątkę istotną z punktu widzenia pamięci o państwie polskim - podkreślił prezydent Komorowski.

Jak zaznaczył, przywracane są "niektóre piękne blaski II RP". - Możemy łączyć porwane nici polskiej państwowości, przywracając blaski dawnej RP i budując dumę ze współczesnego państwa - dodał Komorowski.

Jak podkreślił, samochód będzie cieszył "oczy i serca" nie tylko 11 listopada podczas prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" z Pl. Piłsudskiego do Belwederu. Później będzie garażowany i eksponowany w pobliżu Belwederu.

Prezydent nie wykluczył, że przy okazji przyszłorocznego Święta Niepodległości odrestaurowany zostanie samochód prezydenta Ignacego Mościckiego.

Historyk prof. Jan Tarczyński podkreślał szczególne zamiłowanie Piłsudskiego do motoryzacji, a w szczególności do marki Cadillac. - Lubił szybką jazdę samochodem - dodał.

Cadillac 355D został zamówiony w 1934 roku. Został wyprodukowany na specjalne zamówienie w USA i statkiem przetransportowany do Europy.

Jak relacjonował Tarczyński, Piłsudski widział ten samochód najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca 1935 roku. - Stanął przed tym samochodem i mówi "trumnę mi tu kupiliście" - opowiadał. Nie wiadomo czy marszałek Piłsudski jeździł tym konkretnym Cadillakiem. Po śmierci marszałka z samochodu korzystała jego żona.

Później samochodu używał marszałek Edward Rydz-Śmigły. Na początku II światowej wyjechał wraz z Rydzem-Śmigłym do Rumunii. Był następnie w dyspozycji Prezydium Rady Ministrów Rumunii. Wrócił do Polski na przełomie 1946 i 1947 roku i trafił do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

We wrześniu 1965 roku Cadillac został wpisany do księgi inwentarzowej Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie i jest do dzisiaj w jego zbiorach. Muzeum Techniki otrzymało samochód w stanie daleko posuniętej dewastacji. Prace nad odrestaurowaniem pojazdu trwały od marca 2013 roku do końca października 2014 roku.

Właścicielem samochodu jest obecnie Naczelna Organizacja Techniczna.

Natomiast, jak informuje prezydencka kancelaria, w sobotę 8 listopada i niedzielę 9 listopada w godzinach 12-17 będzie można za darmo zwiedzić Pałac Prezydencki i obejrzeć samochód marszałka Józefa Piłsudskiego, stojący na dziedzińcu.

Po wycofaniu cadillaca z użytkowania, pojazd niszczał. Wyposażenie auta zostało rozkradzione. Funkcjonariusze UB wykorzystywali go jako strzelnicę, wypróbowując w ten sposób jego kuloodporność.

11 listopada Cadillakiem na prezydenckim marszu "Razem dla Niepodległej" pojedzie aktor Daniel Olbrychski, ucharakteryzowany na Piłsudskiego. Olbrychski grał marszałka w filmie Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska". Po zakończeniu marszu samochód będzie można zobaczyć na dziedzińcu Belwederu do godz. 18.

W sobotę i niedzielę w Pałacu Prezydenckim będzie można zobaczyć sale, w których prezydent Bronisław Komorowski przyjmuje głowy państw i uczestniczy w spotkaniach, m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Sień Wielką. Chętni będą też mogli obejrzeć Salę Chorągwianą, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych oraz salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajdują się obrazy artysty.

Chętni będą też mogli podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej; wśród prac znalazło się kilkanaście kompozycji m.in. Jacka Malczewskiego i Włodzimierza Tetmajera.

Zwiedzający Pałac będą również mieli okazję obejrzeć wystawę biograficzną poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP, wybitnemu politykowi, ale także redaktorowi, intelektualiście, obrońcy praw człowieka - informuje prezydencka kancelaria. Na ekspozycji poprzez liczne fotografie, a także fragmenty wspomnień, dokumentów i tekstów Tadeusza Mazowieckiego zostały ukazane kolejne etapy drogi życiowej premiera na tle powojennej historii Polski.

Ponadto z okazji Święta Niepodległości na fasadzie Pałac Prezydenckiego rozbłyśnie okolicznościowa iluminacja – wyświetlany zostanie orzeł z napisem "Razem dla Niepodległej" - logo prezydenckiego marszu, a także logo 25 lat wolności. Iluminację będzie można oglądać w piątek po zmroku do świtu w środę 12 listopada. Na budynku zostaną też zawieszone wielkoformatowe flagi.

Czytaj: 10 zgromadzeń publicznych na 11 listopada

W niedzielę 9 listopada w godzinach 10-17 swe progi dla zwiedzających otworzy również Sejm. Chętni będą mogli przejść się sejmowymi korytarzami i zwiedzić wszystkie miejsca znane z przekazów medialnych - hall główny, kuluary sejmowe, Salę Kolumnową, galerię sali posiedzeń Sejmu i korytarz marszałkowski.

Podczas zwiedzania będzie można włączyć się również w akcję "Mamy Niepodległą! 2014" pod patronatem marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. To inicjatywa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; w jej ramach można wysyłać życzenia z okazji Święta Niepodległości na pocztówkach zaprojektowanych przez znanych polskich grafików (m.in. Henryka Sawkę).

Kancelaria Sejmu informuje, że każdy gość sejmowego dnia otwartego będzie mógł zobaczyć m.in. salę prasową im. Ignacego Daszyńskiego, w której posłowie organizują konferencje prasowe. W sali im. Macieja Rataja będzie można zobaczyć oryginalną listę legionistów I Brygady, którzy 100 lat temu - 6 sierpnia 1914 roku - wymaszerowali z krakowskich Oleandrów, by walczyć o niepodległość. Z kolei w sali im. Wojciecha Trąpczyńskiego Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA poprowadzi w warsztaty z wykonywania kokard narodowych.

Atrakcję dla najmłodszych szykuje Muzeum Piłsudskiego - będzie to sala szkolna z okresu zaborów. W drewnianych ławkach będzie można poczuć klimat szkoły z czasów, gdy Polski nie było na mapach Europy - podkreśla Kancelaria Sejmu.

Zobacz także: Uczcijmy 11 listopada na Przystanku Niepodległość

Również izba wyższa polskiego parlamentu - Senat - organizuje w niedzielę dzień otwarty z okazji Święta Niepodległości. Chętni mogą zwiedzić izbę od godz. 10 do 17. Do zobaczenia będzie wystawa "Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu", przedstawiająca historię i dorobek tych zasłużonych dla polskiego uchodźstwa we Francji instytucji. Chętni będą też mogli obejrzeć wystawę z cyklu "Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski" - poświęconą przyrodniczym parkom narodowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto