Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski do głosowania. Więcej siłowni, ścieżek, parkingów i chodników

Janusz Milanowski
Budżet obywatelski do głosowania. Więcej siłowni, ścieżek, parkingów i chodników. Na zdjęciu siłownia na powietrzu przy ul. Rydygiera
Budżet obywatelski do głosowania. Więcej siłowni, ścieżek, parkingów i chodników. Na zdjęciu siłownia na powietrzu przy ul. Rydygiera Sławomir Kowalski
Budżet obywatelski. Toruński magistrat ogłosił listę 119 projektów, przygotowanych przez torunian w ramach budżetu partycypacyjnego. Najwięcej z nich dotyczy sfery sportu i rekreacji. Już po raz trzeci mieszkańcy Torunia sami mogą wybierać inwestycje i zmienić swe najbliższe otoczenie/

Budżet obywatelski do głosowania. Więcej siłowni, ścieżek, parkingów i chodników

Podstawą budżetu obywatelskiego jest bezpośrednie działanie mieszkańców. Samodzielnie wymyślają oni projekty, szukają dla nich poparcia, zgłaszają je, a następnie głosują i wybierają te najpopularniejsze. Natomiast władze lokalne oddają do ich dyspozycji pewną część miejskiego budżetu.

W Toruniu dzieje się tak od dwóch lat. W zeszłym tygodniu zakończyła się weryfikacja wniosków, złożonych przez torunian do budżetu partycypacyjnego na rok 2016.

Przez dwa miesiące ich zgodność z regulaminem sprawdzał kilkunastoosobowy zespół, powołany przez prezydenta Torunia pod przewodnictwem skarbnik miasta Magdaleny Flisykowskiej-Kacprowicz.

Pomysły warte ponad 20 mln
Spośród 170 złożonych wniosków pozytywnie zweryfikowano 119. Kolejne 13 zadań jest już realizowanych lub ich realizacja jest w bliskich planach miasta, więc nie wymagają głosowania.

Łączna wartość projektów, które zostaną poddane głosowaniu, wynosi ponad 20,3 mln zł. Natomiast dostępna pula środków do ich realizacji to 6,6 mln zł. Najwięcej, 30 propozycji do wyboru, jest w puli ogólnomiejskiej. Najdłuższą z list osiedlowych mają do przegłosowania mieszkańcy Rubinkowa (16), a najkrótszą Kaszczorka (3).
Urząd Miasta informuję, że 51 wniosków nie zostanie poddanych pod głosowanie, z tego: 13 to propozycje, które są już w planach realizacyjnych miasta; 37 nie przeszło weryfikacji, a jeden projekt został wycofany przez właściciela terenu, na którym miał być zrealizowany.
Czego chcą torunianie? Najwyraźniej więcej boisk i miejsc do ćwiczeń w swoim sąsiedztwie. Połowa projektów związana jest ze sportem i rekreacją. Około 1/4 dotyczy dróg, parkingów i przystanków. Na trzecim miejscu są działania integrujące lokalne społeczności (warsztaty, festyny, itp.).

Przykładowo. Mieszkańcy Bydgoskiego zgłosili pomysł Wielopokoleniowej Przestrzeni Rekreacyjnej dla osiedla Fałata. Jeśli projekt przejdzie w głosowaniu, to na terenie między ulicami Reja, Łukaszewicza oraz Fałata powstanie siłownia zewnętrzna, dwa stoły do ping-ponga, stół do piłkarzyków, ławki, stoły, kosze na śmieci, toaleta dla psów, stojaki na rowery. Koszt - 140 tysięcy złotych.

Mieszkańcy Skarpy chcą mieć u siebie m.in. edukacyjną ścieżkę ekologiczną i plac do uprawiania street workout; Rudak postuluje budowę ścieżki zdrowia i punktu rekreacyjno-sportowego, a wśród projektów z Chełmińskiego znalazła się rozbudowa placów zabaw i naprawa nawierzchni niektórych ulic.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto