Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie spalarnia. Będzie 340 mln dla Bydgoszczy i Torunia

(gaz)
UMT
W czwartek (03.03.2011 roku), w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zostanie podpisana umowa o dofinansowanie bydgosko-toruńskiego projektu budowy spalarni odpadów. Do regionu trafi blisko 340 mln złotych unijnego wsparcia. Umowę o dofinansowanie pierwszego w kraju projektu w sektorze środowiska w zakresie termicznego przekształcania odpadów podpisze prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (MRR, Warszawa, ul. Wspólna 2/4, sala 5114, godz. 10.00).

Umowę, podczas specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, podpiszą szefowie bydgoskiej Spółki ProNatura realizującej projekt oraz Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W uroczystościach wezmą udział również Sekretarz Stanu Adam Zdziebło z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a także Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu z Ministerstwa Środowiska. Do Warszawy wybierają się również Prezydenci Bydgoszczy i Torunia.

Bydgosko-toruński projekt przetrze szlak do dofinanso­wania 17 innym podobnym inwestycjom, które cze­kają na liście projektów klu­czowych programu Infra­struktura i Środowisko. Przedmiotowy projekt jest pierwszym w Polsce dotyczącym termicznego przekształcania odpadów. Dzięki inwestycji Toruń i Bydgoszcz będą miały wspólny system gospodar­ki odpadami zgodny z surowymi wymogami UE. Do 2015 w ramach projektu powstanie stacja przeładunkowa w Toruniu, kompostownia odpadów w Bydgoszczy, zakład termicznego przetwarzania odpadów w Bydgoskim Parku Przemysłowym wraz z sieciami przyłączowymi. Spalarnia bowiem rozwiąże nie tylko problem składowania odpadów, ale będzie również źródłem zielonej energii. Podczas procesu utylizacji śmieci wyprodukowany zostanie prąd zabezpieczający w pełni potrzeby inwestorów BPP. Bydgoska instalacja produkować będzie także 124 000 MWh ciepła, niemal całkowicie zabezpieczając potrzeby miasta poza okresem grzewczym. Wymierną korzyść ze spalarni odczują również mieszkańcy Bydgoszczy płacąc mniejsze rachunki za śmieci, a ewentualne, przyszłe wzrosty opłat za ciepło i prąd nie będą dla bydgoszczan tak dotkliwe. - Bydgoski i podobne do naszego projekty to jakościowa zmiana. Oczywiście nie odkrywamy Ameryki. Stosujemy rozwiązania, które świetnie funkcjonują w całej Europie. Jednym projektem rozwiązujemy problem śmieci i energii w naszym mieście i regionie – mówi Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.- Nie planujemy być wielkim graczem w branży energetycznej, ale jeśli przy wykorzystaniu środków unijnych, nowoczesnym i sprawdzonym technologiom jesteśmy w stanie rozwiązać zarówno problem odpadów, jak i ciepła czy prądu, chcemy to zrobić. Jest to naturalną konsekwencją możliwości, jakimi dziś dysponują samorządy. Za chwile naszym wzorem pójdą inne miasta i gminy starające się o fundusze na ten cel – podkreśla Prezydent.

Wartość inwestycji – 509 mln złotych netto

Wartość dofinansowania – 339.600.000,00 zł netto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto