7 zasad efektywnej nauki bez względu na wiek

Artykuł sponsorowany
Wiedzę językową najszybciej i najlepiej przyswajamy w wieku między czwartym a ósmym rokiem życia. Z każdym kolejnym rokiem przyswojenie języka idzie nam coraz bardziej opornie, a na pewno wolniej. Nie oznacza to jednak, iż tylko w tak młodym wieku możemy opanować język. Wręcz przeciwnie, na naukę nigdy nie jest za późno. Odpowiednio dostosowane metody nauki mogą nam zapewnić efektywność i przyjemność z nauki. W wieku dziecięcym szybkość przyswajania wiedzy polega na naturalnym nabywaniu wiedzy, które daje przewagę nad klasyczną metodą zdobywania wiedzy, typową dla etapu szkolnego. Zatem jak się uczyć, by nauka ta była efektywna, bez względu na wiek?

Warto jest zastanowić się co nam utrudnia zdobywanie wiedzy.
Po pierwsze są to nawyki językowe, jak i malejąca z wiekiem plastyczność mózgu, zbyt duża ilość informacji jakie przetwarzamy, inaczej mówiąc zbyt szeroka wiedza jaką posiadamy w porównaniu z sześciolatkiem. Niestety rozwinięte zdolności analityczne nie pomagają nam w nauce. Poznając dane słówko w języku obcym analizujemy go na wiele sposobów zanim je zapamiętamy, często wielokrotnie rozpatrujemy jego różnorodne użycie, kiedy dzieci przyjmują jego znaczenie za pewnik, bez analizy jego budowy, historii, dwuznaczności itd. W końcu przeszkadzać nam może brak czasu na utrwalenie wiadomości, okazji do kontaktu z językiem, jego używania. Czasem krępować nas może sam fakt nauki, forma zajęć. Gdy nie najlepiej czujemy się w roli ucznia, wstydzimy się swej niewiedzy i słabych postępów na tle grupy, warto jest zmienić formę nauki na indywidualne korepetycje językowe.

Pierwszą, ważną zasadą efektywnej nauki języka obcego jest wyznaczenie sobie celu i umiejscowienie go w czasie. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć program nauki, harmonogram zdobywania poszczególnych etapów wiedzy, jak i weryfikować postępy, kontrolować realizację programu w czasie. Kolejną zasadą efektywnej nauki jest zadbanie o stosowną motywację. Mając dobry powód do nauki o motywację nie jest trudno, gorzej kiedy uczyć się chcemy bez powodu, wówczas motywacja może ucierpieć. Na wzmocnienie motywacji wpływa wiara we własne możliwości. Wierząc w siebie, ufając swojej mobilizacji możemy pokonywać trudności sprawiające wrażenie nie do pokonania.

Kolejną z zasad efektywnej nauki jest indywidualizacja procesu dydaktycznego. Na tę zasadę składa się dobór metody nauki, osoby nauczyciela rozumiejącego potrzeby i preferencje ucznia, jak również weryfikacja mocnych i słabych stron ucznia, jak i dopasowania pomocy dydaktycznych. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie uczniowi optymalnych warunków nauki. Poza wymienionymi pomocami naukowymi, wparciem nauczyciela istotne znaczenie ma czas nauki, jej intensywność i systematyczność, jak również przestrzeń, w jakiej się uczymy. Jeśli chodzi o czas przeznaczony na naukę warto jest wybrać taką porę dnia, by nasz umysł był wypoczęty i gotowy do przyswajania wiedzy językowej. Jeżeli nie jest to możliwe, a zależy nam na wykorzystaniu każdej wolnej chwili na naukę języka, wówczas możemy sięgnąć po naukę online, czy to w formie mini lekcji języka z aplikacją mobilną, które trwają zwykle kilka minut, jak i po korepetycje językowe z lektorem, czy konwersacje z native speakerem przez Skype. Nauka online pozwala na naukę w dowolnym czasie, bez rezygnacji z doskonalenia języka podczas wyjazdu w delegację, czy na wakacje, bądź podczas choroby itd. Ucząc się zdalnie Prócz pory dnia dla efektywności nauki znaczenie ma intensywność nauki. O wiele efektywniejsza jest nauka w mniejszych porcjach a systematycznie i codziennie, niżeli zakuwanie na pamięć w ciągu kilku dni pod rząd. Bezwzględnie nie można kierować się presją czasu związaną z egzaminem, sprawdzianem i określoną sytuacją.

Systematyczna nauka to podstawa w jej efektywności, stanowiąca kolejną z zasad skutecznej nauki. Dzięki poświęceniu kwadransa każdego dnia na naukę języka możemy osiągnąć o wiele lepsze wyniki w nauce niżeli ucząc się po dwie godziny tygodniowo. Zbyt rzadki kontakt z językiem może opóźniać efekt i utrudniać utrwalenie. Gdy czujemy, że nie jesteśmy systematyczni winniśmy zastanowić się nad korepetycjami, których cykliczność może działać na nas mobilizująco.

Więcej na: cenabiznesu.pl

Bardzo ważne dla efektywności nauki są warunki lokalowe, w których czujemy się komfortowo, bezpiecznie, swobodnie ale też możemy się skoncentrować, skupić. Im jesteśmy starsi tym trudniej nam o podzielność uwagi a życie zwalnia. W XXI wieku by być na fali musimy wykazać się aktywnością życiową, nie rzadko łącząc kilka czynności w jednym czasie. Nauka języka należy właśnie do takich czynności, które technicznie można połączyć z dojazdem do pracy, czy robieniem zakupów, bieganiem itp. Wykorzystując możliwość nauki „w biegu” zyskujemy na czasie, jednakże jeśli ma na tym ucierpieć efektywność warto zadbać o optymalne warunki nauki siedząc w domu przed komputerem, czy też w ulubionym miejscu na świeżym powietrzu i ucząc się. Dzięki nauce online nie musimy dostosowywać się do warunków kursu stacjonarnego, ale lekcje języka możemy dostosować do siebie, swoich preferencji i potrzeb. Dyspozycyjni korepetytorzy to plus tej formy nauki. Biorąc pod uwagę, iż dobór nauczyciela ma znaczenie warto podkreślić, iż wiele osób podejmuje się nauki samodzielnej, niezależnej z bardzo dobrymi wynikami. Nie wszyscy jednak są tak zdolni, by z nauką radzić sobie w pełni samodzielnie. Jeśli potrzebujesz pomocy, to zanim skorzystasz z usług korepetytora warto jest poszukać odpowiedniej osoby dla siebie, bacząc nie tylko na stawkę godzinową korepetytora, ale i jego opinię, doświadczenie, kwalifikacje, czy metody nauki, dyspozycyjność.

Jedną z zasad efektywnej nauki niezależnie od tego w jakim wieku uczymy się języka jest różnorodność metod nauki, pomocy dydaktycznych. Urozmaicenie w nauce jest wskazane nie tylko jako sposób na przeciwdziałanie nudzie i rutynie, ale również jako okazja do poznania języka wieloma sposobami, zapoznania się z ciekawostkami językowymi itp. Korzystając z podręczników nie poznamy języka potocznego, o który wzbogacą nas konwersacje językowe, podobnie nie dowiemy się wielu ciekawostek o języku, o których poczytać można w blogach językowych.

Ważną zasadą nauki jest dbałość o utrwalenie wiedzy. Każda wiedza, czy to z zakresu słownictwa, czy gramatyki wymaga stosownych ćwiczeń, zanim zostanie ona utrwalona. W przeciwnym razie zostanie szybko zapomniana, a gdy przyjdzie okazja do użycia danego słowa, konstrukcji gramatycznej, nie będziemy w stanie odtworzyć poprawnie wcześniej zdobytej wiedzy. By nie było potrzebne utrwalenie warto jest uczyć się poprzez praktykę i zdobywanie kolejnych doświadczeń językowych. Immersja, otoczenie się bodźcami językowymi i zanurzenie w języku sprzyja szybkiej nauce zapadającej błyskawicznie w pamięć trwałą. Im częściej mamy kontakt z językiem, im częściej go używamy tym nauka jest skuteczniejsza, stąd też nauka przez immersję cieszy się taką popularnością i skutecznością.

Autor, Preply.com, zapraszamy na preply.com/pl/Toruń gdzie można wybrać najlepszego korepetytora w Toruniu i podszkolić naukę niemieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto