Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 maja uczcimy pamięć Lucjana Broniewicza

redakcja
redakcja
W pierwszą rocznicę śmierci założyciela i wieloletniego dyrektora toruńskiego  Planetarium Lucjana Broniewicza zostanie w Toruniu 7 maja odprawiona Msza św. i odsłonięta tablica Jego pamięci.
W pierwszą rocznicę śmierci założyciela i wieloletniego dyrektora toruńskiego Planetarium Lucjana Broniewicza zostanie w Toruniu 7 maja odprawiona Msza św. i odsłonięta tablica Jego pamięci. redakcja
Lucjan Broniewicz był twórcą fenomenu toruńskiego Planetarium. Rozpoczynając pracę w tej instytucji, zbudował zespół astronomów i techników, z którymi z sukcesem stworzył własny styl i koncepcję popularyzacji astronomii w społeczeństwie. Odszedł 7 maja 2011 roku.

7 maja 2012, godz. 17.00 – Msza św. w intencji śp. Lucjana Broniewicza w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Panny Marii7 maja 2012, godz. 18.15 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hollu toruńskiego Planetarium, ul. Franciszkańska 15 W latach 90. wielokrotnie odwiedzał podobne placówki w Niemczech i Holandii. Tamtejsze instytucje, mimo iż często dotowane z budżetów samorządowych, z trudem funkcjonowały jako samodzielne, pojedyncze planetaria. Zrozumiał wówczas, iż w przyszłości na bazie toruńskiego Planetarium należy zbudować coś na kształt instytucji typu science center. Dlatego w czerwcu 2005 r. w budynku Planetarium została uruchomiona pierwsza wystawa interaktywna "Orbitarium", a w kwietniu tego roku kolejna - "Geodium".Toruńskie Planetarium od dnia otwarcia 17 II 1994 roku odwiedziło blisko 3 mln osób. Planetarium stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i regionu, ale także jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie. Swój rozwój i funkcjonowanie finansowało z wypracowanych przez siebie środków finansowych. Dyrektor Lucjan Broniewicz zawsze podkreślał: „Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim Kopernikowi. Obok gotyku i pierników to najważniejsza marka Torunia. Rzesze turystów odwiedzających jego miasto poszukują związków z astronomią i kosmosem, a nasze toruńskie Planetarium idealnie trafia w te oczekiwania".Za swą pracę L. Broniewicz był wielokrotnie nagradzany. Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Torunia (1996), Złotej Karety "Nowości" (2000) i Feliksa "Gazety Wyborczej" (2003). W 2004 roku Prezydent Miasta Torunia uhonorował go Medalem Thorunium. Angażował się społecznie w prace na rzecz Torunia, był członkiem zespołów roboczych pracujących nad strategią rozwoju miasta Torunia, strategią turystyki i promocji miasta Torunia, był pierwszym dyrektorem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu, członkiem, a potem pełniącym obowiązki szefa Rady Prezydenckiej, członkiem Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Rady Programowej Centrum Nowoczesności i Rady Programowej Portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis.26 kwietnia 2012 r. Rada Miasta Torunia nadała imię Lucjana Broniewicza skwerowi otaczającemu fontannę Cosmopolis. Skwer Lucjana Broniewicza obejmuje obszar przed Collegium Minus UMK. Teren ten wyznaczają: aleja Jana Pawła II, ulice Wały gen. Sikorskiego i Fosa Staromiejska oraz plac Rapackiego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 7 maja uczcimy pamięć Lucjana Broniewicza - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto